Opublikowano Dodaj komentarz

Wybierzmy sklep z hostingiem, ale nie rezygnujmy z własnej domeny

Podjęcie decyzji o chęci prowadzenia sklepu internetowego jest na ogół dość spontaniczny. Jednak chwilę potem trzeba zająć się bardziej przyziemnymi sprawami – jak wybór platformy sklepowej, miejsca gdzie umieścimy nasz sklep etc.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Nie ma się jednak czego obawiać – skoro odważyliśmy się na taki pomysł i właśnie zaczynamy wdrażać go w życie, to znaczy, że jesteśmy przedsiębiorczy i że damy sobie radę – musimy tylko dostać odpowiednie narzędzia. Takim narzędziem jest oczywiście samo oprogramowanie sklepu, ale w podstawowej wersji sama instalacja sklepu sprawi, że więcej czasu będziemy musieli poświęcać na zupełnie niepotrzebne czynności, które przy pełnej implementacji – takiej jak choćby oferuje platforma sky shop – zrobią się praktycznie same. Dodatkowo, jeśli wybierzemy model rozliczeń typu sklep na abonament, nie będziemy musieli ponosić wysokich opłat instalacyjnych, ani ryzykować braku profesjonalizmu osoby instalującej. Pamiętajmy bowiem, że ze względu na specyfikę oprogramowania sklepów internetowych, jest to coś, czego większość informatyków nigdy nie robiła, dlatego nawet mimo dobrych chęci, efekty ich pracy mogą być dalekie od oczekiwanych.

Co zyskujemy wybierając sklep z hostingiem?

Przede wszystkim, otrzymujemy praktycznie od razu działający i gotowy mechanizm sklepu. Nie musimy się martwić o jego jakość, o bieżące poprawki, o zabezpieczenia przed hakerami etc. Ponieważ na platformach działających w oparciu o model abonamentowy działa jednocześnie wiele sklepów, to operatorzy platformy mogą całość swoich sił przełożyć właśnie na zapewnienie sprawnego działania sklepów. To ogromna różnica w porównaniu z modelem „ktoś mi zainstaluje sklep, a potem może jakoś sam będzie funkcjonował”. Doświadczenie bowiem mówi – że nie będzie. Co ważne, uruchomienie sklepu na czyjejś platformie nie oznacza, że nie możemy skorzystać z własnej domeny. Wręcz przeciwnie, to przecież domena nas wyróżnia, więc jak najbardziej powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać i zakupić domenę (aby uniknąć ryzyka, że ktoś nam ją podkupi), zamówić uruchomienie sklepu, dokonać wstępnej konfiguracji i – zacząć sprzedawać.

Dodaj komentarz