Opublikowano Dodaj komentarz

Sklep internetowy jako alternatywa dla Allegro

Handel internetowy w Polsce jest w znacznym stopniu zmonopolizowany przez portal aukcyjny Allegro. Jak każdy monopol taka sytuacja niekoniecznie była dobra zarówno dla sprzedawców, jak i klientów, gdyż Allegro coraz intensywniej zwiększa swoje prowizje i wprowadzała dodatkowe wymagania dla sprzedawców. W rezultacie, o ile w pewnym okresie osoby szukające najniższych cen wybierały Allegro, to od pewnego czasu dużo lepsze oferty można znaleźć w sklepach internetowych.

Skąd się bierze przewaga sklepów?

Przede wszystkim z różnicy w poziomie kosztów. Allegro w zależności od kategorii, w jakiej wystawiane są towary, pobiera bardzo różne – ale bardzo wysokie prowizje. W przypadku niektórych towarów jest to nawet 15%, do tego dochodzą najróżniejsze opłaty za wystawienie, za wyróżnienie oferty etc. Nie jest to jednak jedyny problem. Niektórym przedsiębiorcom przeszkadza to, że na Allegro nie czują się „u siebie”. Muszą się dostosowywać do wciąż zmieniających się reguł narzucanych przez firmę – jak choćby niedawne żądanie co do zmiany tła dla wszystkich ofert, co wygenerowało duże koszty i stratę czasu u sprzedawców. Gdy zastanowimy się gdzie sprzedawać poza Allegro to prawie zawsze na myśl przychodzi nam własny sklep internetowy.

Czy zatem warto uruchomić sklep internetowy zamiast korzystać z Allegro?

Tak i częściowo nie. Tak – gdyż sklep online może nam docelowo przynieść zupełnie inny poziom przychodów niż platforma aukcyjna. Jeśli bowiem nasza sprzedaż jest dość duża, to koszty prowizji będą astronomiczne. Gdy natomiast wybierzemy sklep na abonament, taki jak choćby sky-shop, to wreszcie przestaniemy być zmuszeni do opłacania prowizji – zarówno wymienionych wprost, jak i ukrytych. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować klientom niższe ceny przy jednoczesnym zwiększeniu naszego zysku. Czy nie lepiej zamiast płacić 10% prowizji – móc zaoferować klientowi towar tańszy o 5%, samemu jednocześnie zarabiając 5% więcej? Nie oznacza to, że powinniśmy od razu zamykać nasze konto na Allegro. Umiejętnie skonfigurowane będzie zachęcało klientów do robienia zakupów w naszym sklepie – z korzyścią dla wszystkich.

Dodaj komentarz